Twardość wody zależy od ilości wapnia i magnezu, które znajdują się w wodzie. Oba minerały występują naturalnie w wodach gruntowych. Im więcej tych minerałów znajduje się w wodzie, tym jest ona twardsza. I odwrotnie – mniej minerałów w wodzie zapewnia miękką wodę.
Wapń i magnez występują głównie w kamieniach, takich jak wapno i kreda. Twardość wody różni się w zależności od miejsca zamieszkania. Ma to związek z faktem, że gleba, a zatem także miejsce, z którego wydobywana jest woda, jest wszędzie inna. Dlatego woda może być twardsza lub bardziej miękka.
Twarda woda może powodować osadzanie się kamienia. Podczas podgrzewania twardej wody dochodzi do powstawania “kamienia” w urządzeniu, w którym woda jest podgrzewana. Jest to kamień, który często widać w ekspresie do kawy lub czajniku. Osadzanie się kamienia oznacza, że do podgrzania wody potrzebne będzie więcej energii. Kamień skraca również żywotność urządzenia. Jest to szkodliwe dla środowiska i portfela. Miękka woda to woda, która pozbawiona jest (już) kamienia. Zapobiega to również osadzaniu się go na sprzęcie AGD i urządzeniach sanitarnych.
Korzystanie z miękkiej wody ma wiele zalet, na przykład:
Woda z kranu jest zazwyczaj twarda. W niektórych gospodarstwach domowych może być ona twardsza niż w innych. Zależy to od miejsca jej wydobycia. Jeśli chcesz pić i używać miękkiej wody, możesz ją oczyścić za pomocą filtra ZeroWater. ZeroWater to jedyny system filtrujący, który obniża wartość TDS do poziomu 0. TDS (ang. Total Dissolved Solids) oznacza całkowitą ilość rozpuszczonych substancji. ZeroWater odfiltrowuje z wody wapń, magnez, żelazo, chlorek sodu i siarczki. W rezultacie użytkownik otrzymuje miękką wodę. Bardzo łatwo jest więc zamienić twardą wodę w miękką. W ten sposób Twoje urządzenia będą działać dłużej i nie będzie już konieczne usuwanie kamienia podczas czyszczenia.